Jak si správně mýt vlasy

Trendy ve vlasové kosmetice se neustále mění a vyvíjí. Ještě do nedávna používala řada lidí masku na vlasy jako účinnější náhradu kondicionéru. Také jsme se setkali s rčením, že jít spát s mokrou hlavou je lepší než vlasy zatěžovat fénováním. V dnešním článku budeme tyto mýty bořit a podrobně vám vysvětlíme, jak na správné mytí vlasů.
Zásada dvojího mytí
Při mytí vlasů šamponem je důležitá zásada dvojího mytí neboli takzvaný double cleaning. Při prvním mytí se z vlasové pokožky odstraní různé stylingové přípravky a nečistoty. Druhým krokem se pokožka hlavy dočistí a aktivní látky obsaženy v šampónu teprve teď začnou správně působit.
Důležitý je zde ale také správný postup. Na jedno umytí by nám mělo stačit takové množství šamponu, které odpovídá velikosti desetikoruny. Šampon následně rozpěníme mezi dlaněmi a až poté rovnoměrně vmasírujeme do pokožky. Při masírování si dávejte pozor na dlouhé nehty, které by mohly pokožku hlavy poškrábat, hlavu bychom měli masírovat pouze pomocí polštářků. Vzniklou pěnu následně stáhněte rukama do délky vlasů, není potřeba je žádným drastickým způsobem drhnout mezi dlaněmi. A proč taky? Vlasy se mastní u kořínků, konečky bývají mnohdy naopak suché, takže bohatě stačí, pokud po nich šampón při mytí pouze steče.
Pokud vám nebude šampon moc pěnit, nelekejte se. Správné šampony by ani moc pěny vytvářet neměly. V případě, že chcete šampón napěnit více, přidejte k němu trochu vody.
První maska a pak kondicionér
Pokud jste se někde dočetli nebo slyšeli, že masku můžete používat jednou týdně místo kondicionéru, tak na to okamžitě zapomeňte. Oba tyto produkty mají totiž úplně jiné vlastnosti a účinky. Ke správnému pochopení si musíme nejdříve vysvětlit, jak vlasové produkty fungují.
Šampon otevírá horní vrstvu vlasového vlákna, tzv. kutikulu, čímž vlasy důkladně a hloubkově čistí od mazu a jiných nečistot. Kutikula vlas chrání před poškozením, proto je nezbytné ji znovu uzavřít. A to má právě za úkol kondicionér, který vlasy vyživuje pouze ve vrchních vrstvách, uhlazuje a napomáhá ke snadnějšímu rozčesávání. Oproti tomu maska vyživuje vlasové vlákno do hloubky. Proto by správná posloupnost produktů měla být následující: šampon -> maska -> kondicionér, tedy otevření vlasového vlákna -> vyživení -> uzavření vlasového vlákna.
Při aplikaci kondicionéru také nezapomínejte na to, že je potřeba nejprve lehce vymačkat z vlasů přebytečnou vodu. K tomu můžete klidně využít i ručník. Kondicionér nanášíme od střední části vlasů ke konečkům, po směru jejich růstu a necháme ho vždy chvíli působit. Následně jej řádně vymyjeme vlažnou vodou.
Na produktech záleží
Používáte vlasové přípravy z drogerie a přijde vám, že i při správné péči a mytí máte vlasy stále roztřepené, zplihlé, suché nebo naopak rychle se mastící? Většina produktů z drogerie totiž obsahuje látky, které vlasovému vláknu i pokožce hlavy spíše škodí.
- Parabeny – tyto látky nejsou přímo toxické, ale při jejich častém používání může docházet k problémům s pokožkou, například ve formě alergie. Do kosmetických přípravků se přidávají pro prodloužení životnosti a jsou nejčastěji skryty pod názvem s koncovkou -paraben.
- Sulfáty – slouží k napěnění šampónu, čímž pokožku vysušují, dráždí a narušují její přirozenou ochrannou bariéru. Proto bývají nejčastěji viníkem roztřepených konečků a vypadávání vlasů, nehledě na to, že způsobují předčasné stárnutí pokožky hlavy. Ve složení je můžete objevit pod zkratkou SLS (laurylsulfát sodný) a SLES (laurethsulfát sodný)
- Silikony – vytváří falešný efekt krásných zdravých vlasů. Silikony vlas obalí a vytvoří iluzi lesklého a hebkého vlasu, nicméně tato vrstva nepropustí výživu ani hydrataci, navíc se mnohdy jedná o silikony, které nejsou rozpustné ve vodě, takže se jakákoliv následná péče stává vlastně úplně zbytečnou. Ve složení produktu bývají nejčastěji skryty pod názvy s koncovkou -cone, -ane, -onol
- Syntetické tenzidy, PEG, ftaláty a mnohé další.
Můžeme vás ujistit, že všechny naše vlasové produkty jsou bez obsahu výše zmíněných látek.
Fénování se nebojte
Věděli jste, že správné fénování může vaším vlasům prospět? Pokud necháte vlasy samovolně uschnout, vlhkost, která se udržuje na vlasové pokožce může způsobit svědění či výskyt lupů. Vyfoukané vlasy jsou navíc lesklejší a uhlazenější. Jen je důležité vlasy vždy fénovat lehce zešikma podél růstu, nikdy ne proti. Aby byl vlas co nejvíce vyhlazený, rozdělte si vlasy na jednotlivé sekce a pomocí kartáče a nástavce na fén vlasy vyfoukejte. Je nám ale jasné, že ne všechny z vás mají na foukání vlasů tolik času, bohatě si proto vystačíte pouze s fénem, jen nikdy nezapomeňte na přípravky pro tepelnou ochranu a foukání po směru růstu vlasů.